Phone : +90 242 311 9616 || Email : info@diyarbakirsuryarimaratonu.com || Race Date : 22.05.2022

Diyarbakır Sur Half Marathon

Diyarbakır tarih boyunca insanlığa kucak açmış kadim bir şehirdir. 12 bin yıldır Medeniyetlerin buluşma noktasıdır. Bu kutlu şehirde tarihten miras kalan birbirinden güzel değerler ve eserler yaşamaya ve yaşatılmaya devam ediyor. Aynı zamanda şanlı tarihinde olduğu gibi şehrimizin çağımızda da kültür, spor, sanat, turizm sanayi, ticaret, eğitim gibi pek çok alanda önemli bir merkez olması noktasında çok kıymetli projeler ve organizasyonlar hayata geçiriliyor.

Şehrimizin yıldızını parlatmaya aday bu organizasyonlardan bir tanesi de Diyarbakır Sur Yarı Maratonudur.  22.05.2022 tarihinde, Diyarbakır’ımızın kültür miraslarını, doğal güzelliklerini ve dünyaya mal olmuş lezzetlerini daha da yakından tanıtmak amacıyla spor dünyasında yerini alacak.

Türkiye’nin nitelikli maraton organizasyonlarından biri olmayı hedefleyen Diyarbakır Sur Yarı Maratonu; Mezopotamya’nın altın üçgeninin en kıymetli köşesi olan, 33 medeniyetin buluşması noktası Diyarbakır’ımızın 12 bin yıllık geçmişini yeni nesillere aktarımında sporun iletişim gücünü kullanacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinasyonu, Diyarbakır Valiliği ev sahipliği ve Turset Project Management organizasyonu ile gerçekleştirilecek yarı maratona Türkiye’nin dört bir yanından sporcular katılacak. Profesyonel atletlerin yanı sıra koşu deneyimi az olan amatör sporcular da bu organizasyonda mücadele edecek.

Farklı mesafelerdeki koşu katılımı ile ilk yılında 3500 koşucuya ev sahipliği yapması beklenen Diyarbakır Sur Yarı Maratonu; Medeniyetlerin tarihsel miraslarının gezildiği, Türkiye’ye yayılmış benzersiz lezzetlerin tadıldığı, birçok yan etkinlik ve eğlenceli aktiviteleri ile 3 gün sürecek sportif ve kültürel bir buluşma olacak.

12.000 yıllık surlar ile dünyanın 8. Harikası kabul edilebilecek güzellikteki Hevsel bağlarından geçen gizemli ve tarihi parkuru ile Diyarbakır Sur Yarı Maratonu;  Türkiye’nin en sevilen koşularından biri olmaya adaydır.

Büyüleyici tarihi ve benzersiz doğal güzelliklerin arasında birbirinden özel aktivitelerle gerçekleşecek bu organizasyona başvuru yapmak için geç kalmayın.